Otaczaj się pięknem

Otaczaj się pięknem

niedziela, 17 lipca 2011

Wakacyjna wyprawa

 
Dzisiaj z samego rana wyruszyliśmy na małą wycieczkę.
Pojechaliśmy do Sulęczyna, miasteczka na Kaszubach, które jest mi szczególnie bliskie.
Całe dzieciństwo jeździłam tam na letnie i zimowe obozy, okoliczne lasy i same miasteczko znam doskonale, nie było mnie tam 10 lat, była to więc podróż sentymentalna:) Dostrzegłam tam wiele pozytywnych zmian, widać było rozwój kultury, stare domy pięknie odnowione i chociaż pewnie większość młodych ludzi wyjeżdża teraz do dużych miast, wioska na tym nie traci.
Jedynie dawna piekarnia mnie rozczarowała, z dzieciństwa pamiętam wielkie, zawsze świeże jagodzianki i amerykanki, niestety dzisiaj na półce były małe drożdżówki z kruszonką, które z całą pewnością nie było świeżo upieczone, w duchu pocieszam się, że to przez to, iż jest dzisiaj niedziela.
Odbyliśmy długi spacer, krzaczki pomiędzy którymi zbierałam kiedyś jagody, dzisiaj są wielkim lasem, to niesamowite uczucie zobaczyć tak sporo zmian.Wracając do Gdańska, zatrzymaliśmy się w Węsiorach.
Węsiory to wieś kaszubska słynna z kamiennych kręgów i kurhanów, które odkryto na przełomie lat 50 tych i 60 tych. Szacuje się, że mają około 4 tysięcy lat, czyli prawie tyle co popularne Stonehenge.
Wokół kamiennych kręgów krąży wiele legend, niektóre są powiązane z magią. Na drzewach widnieje informacja, aby nie zabierać nawet najmniejszych kamieni z tego miejsca, ponieważ przynosi to pecha. Jest nawet list pewnej dziewczyny, która po zabraniu kamienia do domu miała wrażenie, że w jej domu są duchy, a prawie każdego dnia spotykały ją jakieś nieszczęśliwe wypadki, dopiero po zwróceniu kamienia wszystko wróciło do normy. Osobiście nie wierzę w tego typu historie, miejsca takie jak to przyciąga wielu dziwnych ludzi, wystarczy poszperać trochę w internecie lub poobserwować zachowanie obecnych tam turystów. Z drugiej strony myślę, że takie przestrogi niosą coś pozytywnego, kamienne kręgi mimo tak długiej historii nie są w żaden sposób chronione i niszczeją, jest więc szansa, że ludzie z obawy przed nieszczęściem, pozostawią to miejsce takim jakie jest. Jest to niewątpliwie szczególne miejsce, ludzie są tam bardzo spokojni, dookoła panuje cisza, doskonałe miejsce do wypoczynku.
Niestety mimo krążących legend, mówiących, że miejsce to jest wypełnione niesamowitą energią, baterie w naszym aparacie się wyładowały, dlatego dodaję tylko kilka zdjęć:(
Kamienne kręgi charakteryzuje jeszcze jedno ciekawe zjawisko, są one porośnięte porostami, jest tam prawie 30 różnych gatunków, z czego 13 z nich bardzo rzadko występuje w północnej Polsce.


2 komentarze:

  1. Witaj,po pierwsze to gratuluje zdanego egzaminu:)
    Swietna fotorelacja z wycieczki.Lubie tego typu historie i jezeli tylko bede miala okazje to chcialabym zobaczyc to miejsce.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Leandro zapraszamy serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń